Victron Orion-Tr Smart DC-DC Charger Isolated 48/12 20A (240W) [ORI481224120]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
R109720
UPC:
MPN:
ORI481224120
Orion-Tr Smart DC-DC Charger Isolated 48/12 20A (240W)
The Orion-Tr Smart charger can be used in 12V, 24V, or 48V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W, and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Features:
  • High temperature protected - The output current will reduce at high ambient temperature.
  • IP43 protection - When installed with the screw terminals oriented downwards.
  • Screw terminals - No special tools are needed for installation.
  • Input fuse (not replaceable) - On 12 V and 24 V input models only.