Balmar Alternator 170 AMP Kit 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator Temp Sensor [XT-DF4-170-K6-KIT]
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
R97486
UPC:
MPN:
XT-DF4-170-K6-KIT
170 AMP Alternator Kit - 12V 4" Dual Foot Saddle Mount with K6 Pulley, Regulator & Temp Sensor
Kit Includes:
  • XT-DF4-170-K6 Alternator, MC-618-H Regulator, Temperature Sensors & Mounting Hardware
Features:
  • 4" Dual-Foot K6 Serpentine Pulley
  • 170A
  • 12V
  • Case Ground
  • J-180 Mount; Typical for John Deere, Cummins, & Caterpillar Engines
Specifications:
  • Amperage: 170A